امروز    
اقتصاد مقاومتی؛ تولید - اشتغال
تبلیغات

نرخ سود تسهیلات باید حدود ۱۴ درصد باشد


نرخ سود تسهيلات بايد حدود ۱۴ درصد باشد
انبارها پر است ولي توليد همچنان در رکود
بازديد جهانگيري از واحدهاي صنعتي و توليدي شهرستان پاکدشت

با وجود اين که طرح رونق در توليد در دستور کار دولت قرار دارد اما هنوز توليدکنندگان به ويژه بخش خصوص با اين آسيب اقتصادي دست و پنجه نرم مي‌کنند. رييس انجمن چيني ايران مي‌گويد انبارها پر است ولي توليد همچنان در رکود به سر مي برد.

عباسعلي قصاعي، صنعتگر نمونه در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به وضعيت عمومي توليد در ايران گفت: رکود همچنان در فضاي اقتصادي وجود دارد و در صنعت چيني نيز رکود به چشم مي خود و وضعيت چندان مطلوبي وجود ندارد.

وي در ادامه با اشاره به وضعيت صادرات اين صنعت افزود: صادرات اين صنعت کم است که اين وضعيت ناشي از همان رکودي است که بر اين صنعت حاکم است.

اين توليد کننده نمونه که در مراسم روز ملي صنعت و معدن مورد تقدير قرار گرفت، در تشريح مشکلات صنايع اظهار کرد: اقتصاد مقاومتي که از جانب مقام معظم رهبري مطرح شد از ديد من به عنوان يک پيشکسوت صنعت، رفع مشکلات قانوني صنعت است. اقتصاد ما زماني مقاوم مي‌شود که تار و پود زير بناي آن درست شود و تار و پود صنعت همان قوانين است که شامل قوانين مالياتي، قوانين تامين اجتماعي، قوانين بانکي و امثال اينهاست که نواقص موجود در آن زير بناي صنعت را سست کرده است.

قصاعي با اشاره به وام هايي که تحت عنوان وام هاي احياي صنايع کوچک و متوسط اعطا مي‌شود، عنوان کرد: اين گونه وام ها مي‌تواند موثر باشد، اما تزريق نقدينگي اگر به صورت استقراض از بانک مرکزي باشد ايجاد تورم مي‌کند. اين در حالي است که اگر تزريق پول از اعتبارات بانکي باشد مي‌تواند نقش مفيدي ايفا کند.

وي کاهش نرخ سودهاي بانکي را از جمله راهکارهاي خروج از رکود دانست و افزود: عموما در شرايط رکود اقتصادي دو عمل مي تواند کمک کننده باشد که يکي کاهش نرخ تسهيلات بانکي و پيش شرط آن کاهش نرخ سود سپرده هاي بانکي است؛ گرچه اين کاهش به ميزان سه درصد اتفاق افتاده است اما وقتي تورم به کمتر از ۱۰ درصد رسيده است، سود سپرده هاي بانکي بايد ۱۲ درصد باشد و سود تسهيلات حدود ۱۴ درصد.

رييس انجمن چيني ادامه داد: موضوع ديگري که در اقتصادهاي ديگر دنيا در شرايط مشابه اتفاق مي‌افتد کاهش ماليات است. با کاهش ماليات، نقدينگي جامعه بالاتر مي رود و واحدهاي صنعتي و تجاري امکان رشد دارند که مجموعا اين موارد هنوز در ايران اتفاق نيفتاده است.

به گزارش ايسنا در حال حاضر نرخ سود سپرده هاي بانکي ۱۵ درصد و نرخ سود تسهيلات ۱۸ درصد است.

انتهاي پيام

منبع: ايسنا

1395/04/26

بخش ویژه اعضا
طراحی و پیاده سازی توسط: علی محامی - ایده پردازان عصر اُکسین 09386997863
تمامی حقوق این سایت برای انجمن شرکت های صنعت پخش استان خوزستان محفوظ می باشد © 2018 - 2010