انجمن شرکت های صنعت پخش استان خوزستان

دود اعتیاد مجازی خانواده‌ها در چشم فرزندان؛ گلایه‌های پیامبر (ص) از والدین آخرالزمانی

حجت الاسلام سرلک مطرح کرد؛

هرچه علم پیشرفت کرد، انسان‌ها از دنیای واقعی فاصله گرفتند، تا حدی که سرنوشت نسل آینده در فضای مجازی رقم می‌خورد.

دود اعتیاد مجازی خانواده ها در چشم فرزندان؛ گلایه‌های پیامبر از والدین آخرالزمانیبه گزارش خبرنگار حوزه اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، اگر شما هم از آن دسته والدینی هستید که به راحتی ابزار الکترونیکی چون تبلت و گوشی همراه خود را در دسترس کودکتان قرار داده و نسبت به سیر و سیاحت او در این دنیای بی در و پیکر مجازی بی‌توجهید، باید این نکته را به شما متذکر شویم که انتظار تربیت فرزندی مطابق میل خود را نباشید، چرا که این فضاها به رقیبی به مراتب اثر گذار در تربیت کودکان و نوجوانان تبدیل شده و آنها را از تحرک و حضور در فعالیت های اجتماعی به انزوا کشانده است.

شبکه‌های اجتماعی از جمله مسائلی است که این روزها خانواده، جوانان و بخصوص قشر کودک و نوجوان را عمیقا به خود درگیر کرده  است. فضایی که با آموزش‌های درست و افزایش سطح آگاهی افراد به راحتی قابل کنترل بوده و می‌توان از این طریق جلوی بسیاری از آسیب‌های جبران ناپذیر آن را گرفت. وقتی کودک به طور مداوم والدین خود را سرگرم کار کردن با گوشی هوشمند ببینند، ناخودآگاه این فرضیه در ذهنش شکل می‌گیرد که گوشی ابزار لازم و ضروری در روزمره زندگی است و سعی می‌کند به طریقی شبیه والدینش رفتار کند و به نوعی جا پای آنها بگذارد. این اولین گام آشنایی کودک با فضای مجازی است و در واقع بزرگ‌ترین ضرر را اینجا خانواده‌ها به کودک خود زده‌اند. این مساله به درستی در حدیثی از پیغمبر اکرم(ص) روایت شده است که ایشان از پدر و مادرهای آخرالزمان گلایه کرده‌اند. در این حدیث آمده است: «وای به حال بچه‌های آخرالزمان از دست پدر و مادرهایشان، اصحاب گفتند: آیا شما از دست پدر و مادر‌های مشرکشان گلایه دارید؟ حضرت فرمودند: از پدر و مادر‌های مسلمانشان که به فکر جسم و دنیا فرزندانشان هستند، اما به فکر روح و دین آنان نیستند.»


بیشتر بخوانید:


گزارش / نمایه ندارد

در راستای همین موضوع، حجت الاسلام علی سرلک استاد حوزه و دانشگاه  در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: محوری ترین اصلی که والدین باید رعایت کنند، رژیم و رفتار مصرفی خودشان است. از آنجا که کودکان در نهایت فردی می‌شوند که ماهستیم نه آنچه ما به آنها می‌گوییم و به عبارتی الگوبرداری رفتاری از والدین دارند و اگر خانواده و والدین نسبت به فضای مجازی و مصرف آن، معقول، منطقی، هدفمند برخورد کنند، توانسته اند راجع به فرزندان یک فضای ارتباطی درست و منطقی حداقل به اندازه توان خود ایجاد کرده باشند.

او ادامه داد: حقیقتا فضای مجازی یک فضای جاذبه، پر از رنگارنگی، هیجان و تنوع است که بطور معمول افراد را به سمت خود می‌کشاند. این جاذبه می‌تواند در حد زیادی در  رفتارهای عملی والدین کنترل شود. زمانی که فرزندان والدین خود را در حال مطالعه، گفتگو و بازی های گروهی خانوادگی ببینند و والدین خود را در برخورد با شبکه های اجتماعی قانونمند ببینند، کمتر حرص و ولعی برای استفاده از این فضاها از خود نشان می‌دهند، لذا مهم ترین کاری که خانواده ها باید در ارتباط با این مساله انجام دهند همین بحث معقول کردن رفتار خود در استفاده شبکه های اجتماعی است. زمان مشخص و هدف معین، ارتباطات عاقلانه با این فضا و در کنارش خانواده به عنوان یک بستر جذاب، دوست داشتنی و پر از تفریح و شادی اتفاق بیوفتد تا گرایش به شبکه‌های اجتماعی که همچون مرداب خطرناکی افراد را اسیر خود کرده است، به حاقل برسد.

حجت الاسلام سرلک استفاده درست از شبکه های اجتماعی را منوط بر زمان و موضوع مشخص دانسته و گفت: بهتر این است که کودکان در بحث های مهارتی و کارورزی فعالیت کنند و ارتباط آنها با دنیای مجازی یک ارتباط مفید و اصطلاحا توانبخشی و مهارت آموزی باشد. برای این منظور لازم استکه خانواده ها این بستر را ایجاد کنند و خودشان این ارتباط را با فضای مجازی داشته باشند و جاذبه های فراوان این فضا را بتوانند با جاذبه های اصطلاحا سفید پر کنند.

همچنین لازم است خانواده ها فرزندان خود را عاقل، فهمیده و هوشمند بار بیاورند، چراکه در این حالت در هر رده سنی که باشند حتی کودک خردسال در مواجهه با فضای مجازی و یا غیر مجازی  نوعا بهترین تصمیم ها را خواهند گرفت.

گزارش / نمایه ندارد

فضای بی عاطفه خانواده مسبب شکل‌گیری ارتباط غلط بین دختر و پسر جوان در اینستاگرام 

حجت الاسلام سرلک درخصوص ارتباطات بین دخترها و پسرها در شبکه های اجتماعی گفت: یک مرحله قبل‌تر از آنکه این ارتباطات غلط شکل بگیرد، اگر فضای خانواده  فضایی عاطفی باشد، زمینه اون ارتباطات به وجود نمی‌آید یا کمتر به وجود امده و غالبا زود از بین می‌رود. لازم به ذکر است که با این مساله باید با دید وسیع تری برخورد کرد تا خدانکرده شرایط مخرب‌تری را به وجود نیاورد. اگر دختر و پسری به عاطفه و علاقه‌ای در این فضاها گرفتار شده باشند، نبایستی با خشونت و  رفتارهای سرکوب گرانه با آنها برخورد کرد. می‌توان با فرزندان خود با ملاطفت صحبت کرده و یا از افرادی که تجربه مشابهی داشتند، کمک گرفت. مساله مهم مدیریت این فضاست که نباید این قضیه به سمت پنهان سازی و به سمت ارتباطات دیگر کشیده شود. لذا تا حد امکان بایستی عاقلانه و هوشمندانه با این مساله برخورد کرد و از هرگونه رفتار تند، تلخ و اصطلاحا چکشی جوانان را دچار عقده های روانی و عاطفی کرده و به طبع آن مدتی بعد به تصمیم های جبران ناپذیری کشیده شود.

از آنجا که پایه و اساس اینستاگرام عموما تصویری هست تا مفهومی، جاذبه وگرایش زیادی از سوی افراد به آن است. در حال حاظر این شبکه اجتماعی در کشورمان جز بزرگترین و پرطرفدارترین شبکه های ارتباطی محسوب می‌شود که متاسفانه گاهی در فضای آن مطالب، عکس ها و حرف‌هایی در آن تبادل می‌شود که برای کاربران و مخاطبان خوشایند نیست. ما به عنوان والدین اگر دانشش را داریم لازم است با فرزندان خود گفتمان کرده و آنها را آگاه کنیم.

این کارشناس دینی راه اندازی شبکه اینترنتی مخصوص کودکان که متناسب با جنس و سن آنها تولید محتوا کند را ضروری دانسته و گفت: خوراک فکری و روحی کودک همانند پوشش و دیگر مسائل مربوط به او با بزرگسال متفاوت است و و در ضرورت توجه به فکر و روح کودک نیز نمی‌توان بیتفاوت بود. آنچه مسلم است ، این است که کودک و نوجوان همواره در دریافت پیام‌ها از سوی شبکه های اجتماعی باید احساس آرامش و عقلانیت کنند. چیزی که لازم است بچه ها درباره مسائل احساسی و روانی و حتی هورمونی بدانند را باید با استفاده از ظرفیت های موجود،کالا و طعام درستی را به آنها ارائه کرد، در غیر اینصورت خوراک مصموم و آشفته این فضاها باعث تغییر ذائقه آنها شده و قشر نوجوان را به ورطه نابودی خواهد کشاند.

حجت الاسلام سرلک در تکمیل صحبت‌های خود در پایان این گفتگ افزود: افراد به مجرد به دنیا آمدن فرزند، پدر و مادر نمی‌شوند. پدر و مادر شدن به یکسری از آموختن‌ها، حوصله کردن ها احتیاج دارد. نکته مهم اینجاست که صرف رشد جسمانی کودک،  تربیت فرزندان از همه چیز مهم‌تر است. پدر و مادر باید نظام حساسیت خود را بیاموزند و در همین روزمره زندگی و در فضای مجازی و در ارتباط با رسانه‌ها، آموزش‌های لازم را دریافت کنند. با توجه به گسترش ارتباطات جمعی این روزها، تنها کافیست والدین حوصله کرده و برای آموزش دیدن وقت صرف کنند.تعامل دوستانه و عاشقانه پدر و مادر، ابراز عاطفه و پیشگیری از ایجاد تنش در زندگی از بروز بسیاری از مشکلات در ارتباط با فرزندان پیشگیری می‌کند.