انجمن شرکت های صنعت پخش استان خوزستان

مزایا و معایب حذف 4 صفر از پول و تاثیر آن بر اقتصاد

مزایا و معایب حذف 4 صفر از پول و تاثیر آن بر اقتصاد

حذف صفر از پول ملی کشورمان به عنوان یکی از برنامه های اصلاحات اقتصادی دولت به تدریج از فاز مطالعاتی خارج میشود و در مرحله عملیاتی قرار می گیرد. در این مطلب مزایا و معایب این اقدام مورد بررسی قرار گرفته است.

به گزارش تیتر برتر-حذف صفر از پول در عرصه اقتصاد جهانی سابقهای طولانی دارد. اولین بار آلمان پس از جنگ جهانی دوم 14 صفر از مارک حذف کرد. از آن زمان تا کنون در 71 مورد دولتهای درحال توسعه مجبور شده اند چندین صفر را از پول ملی خود حذف کنند. در عین حال تجربه کشورهای مختلف از حذف صفر بسیار متفاوت بوده است. کشورهایی چون هلند و ترکیه تجربه موفقی در این زمینه داشته اند اما عملکرد برخی از دیگر کشورها چون زیمبابوه، برزیل و حتی آملان بخصوص در زمینه مهار تورم را منیتوان چندان موفق ارزیابی کرد. از این رو طرح حذف صفر از پول ملی در کشورمان مباحث و نظرات مختلفی را برانگیخته است و صاحب نظران اقتصادی را بر آن داشته تا به تبیین نقاط قوت و ضعف این طرح بپردازند. 

معایب حذف 4 صفر از پول

حمدرضا پورابراهیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی چندی پیش با اشاره به دو رویکرد شکلی و محتوایی در طرح “حذف چهار صفر از پول ملی” گفت: در رویکرد شکلی مباحثی چون ساده‌سازی حساب‌های ملی و حسابداری مبنای عمل قرار می‌گیرد اما رویکرد محتوایی آن به‌مراتب مهمتر است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: ما امروز در حوزه سیاست‌های پولی و ارزی، بانک مرکزی را داریم که به‌جای استقلال از قوه مجریه و دولتها، دنباله‌روی سیاست ها و تصمیمات دولتهاست و استقلالی ندارد.

وی ادامه داد: وقتی بانک مرکزی از سیاست‌های دولت تبعیت می‌کند و نحوه رفتار آن در حوزه سیاست‌های پولی و ارزی به‌گونه‌ای است که صفر تولید می‌شود قطعاً حذف چهار صفر کاری بیهوده است بنابراین بانک مرکزی باید طوری سیاستگذاری کند که منجر به تولید صفر یا همان تورم نشود.

این نماینده مجلس خاطرنشان ساخت: حذف چهار صفر در رویکرد شکلی یعنی ساده‌سازی اعداد و ارقام که کار خوبی هم است اما از نظر محتوایی اشکالات اساسی دارد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حذف چهار صفر از پول ملی هیچ تأثیری بر قدرت خرید مردم و کاهش ارزش پولی ملی ندارد اضافه کرد: مطرح شدن حذف صفر در این دولت از حوزه تورمی و سیاست‌های ارزی بانک مرکزی ناشی می‌شود.

مزایای حذف صفر از پول ملی

از جمله مزایای حذف صفر از پول ملی می توان به کاهش سرانه اسکناس اشاره کرد. هم اکنون سرانه اسکناس در کشور 114 برگ برآورد می شود و این در حالیست که سرانه اسکناس در کشورهای اروپایی 10 تا 15 برگ است. سرانه بالای اسکناس، افزایش سرعت فرسودگی و تحمیل هزینه های گزاف چاپ، امحاء و حمل اسکناس را در پی خواهد داشت.

از سوی دیگر افزایش استفاده از دستگاههای خود پرداز و لزوم بکارگیری پول شمار برای شمارش اسکناس و در نتیجه اتلاف وقت و انرژی از جمله دیگر آثار این شرایط است. حذف صفر علاوه بر تسهیل و تسریع عملیات مالی و حسابداری، کاهش اشتباهات مالی به خصوص در بانکها، سهولت نگهداری وجوه، کاهش آلودگی میکروبی ناشی از تماس با اسکناس و تسهیل انجام معاملات، عملکرد اسکناس به عنوان یک واحد مبادله را بهبود می بخشد و اعتماد به پول ملی را افزایش می دهد و بدین ترتیب از روی آوری به ارز خارجی که در نتیجه بی اعتمادی به پول ملی رخ می دهد، می کاهد. 

تاثیر حذف 4 صفر از پول بر اقتصاد

محسن کوهکن عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی نیز مشکل اقتصاد ایران را ناشی از بحث تورم دانست و گفت: اولین سؤالی که مطرح می‌شود این‌که حذف چهار صفر از پول ملی تأثیری بر کاهش نرخ تورم دارد یا خیر که قطعاً پاسخ منفی است.

وی با بیان اینکه حذف چهار صفر از پول ملی آثار روانی بر جامعه خواهد داشت افزود: آثار روانی غیرکارشناسی این موضوع عمدتاً به فرهنگ عمومی مردم برمی‌گردد.

عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی با اشاره به نظرات موافقان و مخالفان نسبت به انجام این طرح گفت: موافقان اجرای این طرح مطرح می‌کنند که ما در حال حاضر در معاملات تجاری و اقتصادی چیزی به‌عنوان ریال نداریم و بنابراین باید مبنا را بر قیمت واقعی قرار دهیم اما در مقابل، مخالفان به‌ویژه مرکز پژوهش‌های مجلس عنوان می‌کنند که این کار هزینه‌‌هایی به کشور تحمیل می‌کند و تأثیری هم بر اقتصاد ندارد.

این نماینده مجلس حذف چهار صفر از پول ملی را صرفاً یک عملیات حسابداری دانست و گفت: معتقدم که انجام این کار نه به‌طور کلی مثبت و نه به‌طور کلی منفی است لذا باید بحث و بررسی‌هایی در این خصوص صورت گیرد و اگر منافع آن بر مضراتش چربید نهایتاً اجرایی شود.

گردآورنده: فرحان مرادی